104 lata temu Polska odzyskała niepodległość

104 lata temu Polska odzyskała niepodległość.

Polska, jako suwerenne, niepodległe państwo znikła z mapy Europy w roku 1795. Było to następstwem III rozbioru, którego dokonali  monarchowie Rosji, Prus oraz Austrii. Wielu Polaków nie pogodziło się z utratą ojczyzny. Podjęto próby walki o wolność, niestety były one nieskuteczne. Kolejna szansa pojawiła się w roku 1914. 28 czerwca 1914 roku w Sarajewie został zastrzelony arcyksiążę austriacki Franciszek Ferdynand. Zamachowcem był Gavrilo Princip – serbski nacjonalista. To zdarzenie spowodowało lawinę zdarzeń, w wyniku której wybuchła I wojna światowa. Naprzeciw siebie stanęli m.in. nasi zaborcy Niemcy, Austro-Węgry oraz Rosja.

Wielka, krwawa wojna trwała ponad 4 lata i pochłonęła życie ponad 14 milionów ludzi. Ostatecznie klęskę poniosły Niemcy oraz Austro-Węgry, zaś w Rosji w 1917 roku wybuchła wojna domowa. Taki obrót zdarzeń dał szansę na odzyskanie przez Polskę niepodległości, co w końcu nastąpiło w roku 1918. Mimo, że odzyskanie niepodległości było w dużej mierze wynikiem sytuacji międzynarodowej jaka wystąpiła w 1918 roku, bez wytrwałości i ofiarności dużej części polskiego społeczeństwa nie byłoby to możliwe.

Dzisiaj przede wszystkim pamiętajmy o ludziach, którym zawdzięczamy naszą tożsamość narodową oraz niepodległość.


Zdjęcie w tle ©Źródło: commons.wikimedia.org Warta akademicka w Warszawie, listopad 1918 r.; autor: NN; licencja: domena publiczna / public domain

Total
0
Shares
Powiązane wpisy