82. rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę

82 lata temu, 1 września 1939 roku o godzinie 4.45, niemiecki pancernik “Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał artyleryjski polskiej składnicy wojskowej Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku. To wydarzenie stało się symbolicznym początkiem II wojny światowej, największej wojny światowej w historii.

Niemiecką napaść na Polskę poprzedziły liczne incydenty oraz prowokacje. Przykładem takiej operacji dywersyjnej była prowokacja w Gliwicach. 31 sierpnia 1939 roku, niemieccy żołnierze przebrani w cywilne ubrania, dokonali napaści na tamtejszą niemiecką radiostację, pozorując udział w tym Polaków. Wydarzenie to stało się oficjalnym pretekstem do rozpoczęcia przez Niemcy działań wojennych przeciwko Polsce.

O świcie, 1 września 1939 roku wojska niemieckie wsparte przez słowacką armię uderzyły na Polskę, na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Słowacji. Agresja ta spotkała się ze zdecydowanym oporem Wojska Polskiego. Niestety przewaga liczebna i techniczna Niemiec była zbyt duża. 3 września realizując postanowienia traktatów sojuszniczych wojnę Niemcom wypowiedziały Wielka Brytania oraz Francja. Jednakże oba mocarstwa były nie przygotowane do prowadzenia działań wojennych i na tym etapie wojny nie miały możliwości realnego wsparcia Polski w walce z Niemcami.

17 września 1939 roku, ze wschodu nastąpiła agresja ZSRR na Polskę. Definitywnie przekreśliło to szanse Polski na powstrzymanie agresorów. 22 września, rozbiciem sił polskich zakończyła się największa bitwa kampanii wrześniowej – bitwa nad Bzurą. Do 28 września broniła się Warszawa, do 29 września Modlin, 2 października broń złożyli obrońcy Helu. 6 października, po ostatniej bitwie kampanii – bitwie pod Kockiem złożyły broń oddziały Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga.

Złożenie broni przez regularne polskie oddziały nie oznaczało zakończenia oporu. Już we wrześniu 1939 roku zaczęły powstawać pierwsze organizacje podziemne. We Francji powstał polski Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, który zaczął formowanie Polskich Sił Zbrojnych. Po upadku Francji w 1940 roku, rząd przeniósł się do Londynu i tam kontynuowano formowanie regularnego polskiego wojska. Polscy żołnierze walczyli, m.in. w czasie kampanii francuskiej 1940, kampanii norweskiej, podczas bitwy o Anglię, w walkach w Afryce, Włoszech, Normandii i Holandii.

II wojna światowa w Europie zakończyła się 8 maja 1945 roku. Polska w czasie II wojny światowej poniosła ogromne straty biologiczne i materialne. Szacuje się, że liczba polskich ofiar wyniosła pomiędzy 5,6 a 5,8 miliona ludzi. Wiele polskich miast i wsi zostało w znacznym stopniu zniszczonych, bezpowrotne zaginęło lub uległo zniszczeniu wiele dzieł sztuki.


Zdjęcie w tle ©Źródło: commons.wikimedia.org Niemcy na przejściu granicznym w Gdyni Orłowie, niemieckie zdjęcie propagandowe z 14 września 1939 roku, autor: Hans Sönnke, licencja: domena publiczna / public domain

Total
0
Shares
Powiązane wpisy