Kartka z kalendarza: 11 listopada 1918

Na przełomie października i listopada 1918 r., wobec  zbliżającej się klęski państw centralnych Polacy ochoczo przystąpili do przejmowania władzy na ziemiach polskich zajętych przez Niemcy i Austro-Węgry.

31 października 1918 r. w Krakowie władzę przejęła Polska Komisja Likwidacyjna pod przywództwem Wincentego Witosa, zaś w nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie powołano Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, na czele którego stanął Ignacy Daszyński. Działająca w Warszawie od września 1917 r., powołana przez Niemcy i Austro-Węgry Rada Regencyjna, powoli traciła znaczenie.

10 listopada do Warszawy przybył, uwolniony z Magdeburga Józef Piłsudski. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskową, zaś rząd Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej oddał się do jego dyspozycji.

Pierwszy oficjalny rząd niepodległej Polski został powołany 18 listopada 1918 r., na jego czele stanął Jędrzej Moraczewski. 22 listopada Józef Piłsudski został Tymczasowym Naczelnikiem Państwa. Funkcję tę miał sprawować do czasu zebrania się Sejmu Ustawodawczego.

Niepodległość Polski stała się faktem. Pozostała już tylko walka o jej granice…

Total
0
Shares
Powiązane wpisy