Przyrzeczenie strzeleckie w Pułtusku 11.11.2021

Gotowi do przyrzeczenia

11 listopada 2021 rekruci pododdziału JS 1313 w Pułtusku złożyli przyrzeczenie strzeleckie. Uroczystość została poprzedzona mszą św. w Kościele Miłosierdzia Bożego w Pułtusku przy ul. Piaskowej 16.
Warty i poczty: sztandarowy i flagowy zabezpieczyli rekonstruktorzy z Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 pułku piechoty działająca przy PTSK Pułtusk 13 pułk piechoty – Pułtusk.

Warta wystawiona przez rekonstruktorów z 13 Pułku Piechoty
Warta przy ołtarzu w Kościele

Pododdział podczas mszy św.
Pododdział podczas mszy

Warta pod kolumną-pomnikiem
Warta pod pomnikiem

Pododdział oczekujący na przyrzeczenie
Pododdział oczekuje na przyrzeczenie

Wyróżnieni przyrzeczeniem na sztandar
Wyróżnieni przyrzeczeniem na sztandar

Przyrzeczenie
Pododdział składa przyrzeczenie

Odczytanie RO
Złożenie przyrzeczenia

Nagrania można posłuchać w relacji portalu Pułtusk 24: https://wpu24.pl/pl/19_wiadomosci-z-regionu/8296_pultuscy-rekruci-zostali-strzelcami.html

Po złożeniu przyrzeczenia przez Strzelców i złożeniu wieńców pod kolumną pamięci dowódca JS 1313 odczytał rozkaz organizacyjny, a następnie zwrócił się do zebranych:

Szanowny Księże Proboszczu! Szanowni Goście! Strzelcy!
Obchodzimy dziś szczególny dzień – 103 rocznicę odzyskania niepodległości.
Nic w życiu narodów i państw nie jest dane raz na zawsze. Przed Polską pojawiają się kolejne wyzwania, którym musi sprostać.

Wielu żołnierzy Wojska Polskiego spędza dzisiejszy dzień w trudnej służbie na granicy państwowej. Nie sposób prognozować jak rozwinie się sytuacja. Możemy natomiast wspomnieć słowa generała Andre Beufre’a:
Przyszłość jest zmienna, niepewna, regułą jest zaskoczenie.
Pytanie: co będzie?, polecał on zastąpić twórczym: co czynić?

Tym zaś, co zawsze warto czynić, jest zadbanie o wyszkolenie, sprawność fizyczną i gotowość do działania własnych obywateli.
Gratuluję zaprzysiężonym dziś Strzelcom podjęcia wysiłku związanego z przejściem szkolenia unitarnego. Własna sprawność fizyczna i umiejętność zdyscyplinowanej pracy w zespole będą dla Was użyteczne wszędzie dokąd się udacie. Doświadczenie jakie zdobyliście i zdobędziecie w przyszłości, stanowi inwestycję w siebie. Także wyspecjalizowane zajęcia z taktyki, strzelectwa, budowy i obsługi broni czy topografii przydadzą się nie tylko tym, którzy planują związać swą przyszłość ze służbą.

Pragnę złożyć gorące podziękowania kadrze instruktorskiej JS 1313 w Pułtusku.
Pododdział posiada obecnie bardzo dobrą kadrę instruktorską, składającą się z zaangażowanych Strzelców, będących żołnierzami Wojska Polskiego – w tym oficerów i podoficerów – gotowych przekazywać swą wiedzę i umiejętności.

Dziękuję odchodzącemu dowódcy pododdziału, druż. ZS Sebastianowi SOWIE za wieloletni wysiłek włożony w kierowanie pododdziałem, a nowemu dowódcy – druż. ZS Arturowi SAMSELOWI – życzę sukcesów na tym stanowisku i satysfakcji z wykonywanej na nim pracy.

Na koniec pragnę złożyć najserdeczniejsze podziękowania dla rodziców i bliskich naszych Strzelców za ich wzorowe wychowanie i wsparcie jakiego udzielaliście im każdego dnia, umożliwiając podążanie wybraną drogą.

Niech nowym strzelcom naszej JS przyświeca nasze motto:
Dla Ojczyzny Zawsze – Pro Patria Semper!

Total
0
Shares
Powiązane wpisy